TPS Juniorijääkiekko ry panostaa maalivahtipolun kehittämiseen
27.4.2018 18:11 Uutiset / Pääsivusto

TPS Juniorijääkiekko ry panostaa maalivahtipolun kehittämiseen

Jääkiekkomaalivahdin pelipaikka eroaa huomattavasti kenttäpelaajan vastaavasta, minkä vuoksi myös maalivahtien harjoitevaatimukset poikkeavat luonnollisesti kenttäpelaajille suunnatuista harjoitevaatimuksista. Maalivahtijäät ovat yksi loistava tapa vastata maalivahtien harjoitevaatimuksiin erityisesti pelikauden aikana; säännölliset mv-jäät toimivat erinomaisena alustana maalivahtispesifien lajitekniikoiden kehittämisessä. TPS Juniorijääkiekossa niiden toimintaa onkin viimeisen vuoden aikana pyritty kehittämään uudelle tasolle mahdollistaen mahdollisimman laadukkaat maalivahtijäät eri ikäluokan veskareille.

Pelkät lajitekniset ominaisuudet eivät kuitenkaan vielä riitä kehittämään maalivahteja kansallisen tai kansainvälisen tason huipulle, jota kohti TPS Juniorijääkiekon maalivahtipolku pyrkii maalivahtejaan kasvattamaan. Nykypäivän huippumaalivahdit ovat ennen kaikkea loistavia urheilijoita, joiden fyysis-motoriset ominaisuudet ovat pitkälle hiotut palvellakseen maalivahdin liikkumista sekä torjumista jäällä ja itse pelissä.

TPS Juniorijääkiekko ry, johon olennaisena osana maalivahtipolku kuuluu, tavoittelee asemaa Euroopan parhaana kasvattajaseurana vuoteen 2020 mennessä. Osana seuran maalivahtipolun kehitystyötä TPS Juniorijääkiekko lanseeraa tulevana kesänä maalivahtien erikoistarpeiden pohjalta luodun kesäharjoittelujakson. Jakson tavoitteena on vastata maalivahtien oheisharjoittelun erityistarpeisiin, unohtamatta joukkueen mukana tehtävien kesäharjoitteiden merkitystä. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että kaikki seuran maalivahdit pääsevät kehittämään maalivahdeille tärkeitä fyysis-motorisia ominaisuuksia, jotka jäävät joukkueharjoittelussa kenttäpelaajien tarpeiden vuoksi usein vähemmälle huomiolle.

Maalivahtien kesäharjoittelujakso alkaa viikolla 18, ja kestää aina juhannukseen saakka. Sekä TPS junioreiden maalivahtipolun kehittämisestä että maalivahtien kesäharjoittelujakson suunnittelusta ja vetämisestä vastaa seuran maalivahtivastaava Antti Rautiola yhdessä fysiikkavalmentaja Vesa Vuoren kanssa. Kesäharjoituksiin osallistuu myös joukkueiden omia maalivahtivalmentajia.

Maalivahtien kesäharjoittelujakson mahdollistaa yhteistyökumppanimme Leaf Areena, sillä pääsemme toteuttamaan harjoitukset Leaf Areenan loistavissa olosuhteissa. Kiitos sujuvan yhteistyön, pystymme toteuttamaan harjoittelujakson noin 10 maalivahdin ryhmäkoilla, mikä mahdollistaa korkean henkilökohtaisen valmentamisen tason kesäharjoittelussa.

Lisätietoja asiasta:

Antti Rautiola, puh. 040-8211467 tai antti.rautiola@tps.fi

TPS Maalivahtivastaava   
Lisää uutisia
TPS Juniorijääkiekko ry
«  Tammikuu   »
Ma Ti Ke To Pe La Su
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Kategoriat